Boucheron i jego znane klientki

Opublikowano: 2019-03-01 14:45:31
Kategorie: Aktualności

Boucheron i jego znane klientki

Butik marki Boucheron mieści się przy Placu Vendôme i istnieje od 1893 r. Boucheron był jednym z pierwszych jubilerów w tym miejscu. Jak głosi legenda, Frédéric Boucheron otworzył tutaj swój butik, ponieważ diamenty wystawione w oknie najlepiej lśniły właśnie na słonecznym placu. Poza tym, przy Placu Vendôme mieścił się też słynny hotel Ritz, w którym zatrzymywały się znane i bogate osobistości. Takie sąsiedztwo okazało się idealne dla ambitnego jubilera. Do miłośniczek biżuterii Boucherona należała hrabina Castiglione, jedna z najpiękniejszych kobiet swojej epoki. Jako kochanka Napoleona III była obdarowywana przez cesarza wieloma ozdobami z mieszczącego się po sąsiedzku butiku (hrabina mieszkała w suterenie tej samej kamienicy, gdzie mieścił się butik). W tamtym czasie, za rewolucyjne uznawano podejście Frédérica Boucherona do biżuterii. Od swoich współpracowników Boucheron wymagał dużej kreatywności, ponieważ zależało mu na tworzeniu nowoczesnej wzorów. Liczyła się także odpowiednia oprawa. Dlatego butik był starannie zaprojektowany, włącznie z najbardziej znanym pomieszczeniem – wykończonym cennymi materiałami (w tym chińską czerwoną laką) tzw. „Salon Chinois“, gdzie przyjmowani byli najlepsi klienci. Dyskrecję w „Salon Chinois“ gwarantowały ukryte

drzwi, którymi klient mógł niepostrzeżenie wejść i wyjść. Pomysły Boucherona szybko spodobały się też arystokracji i zamożnej burżuazji, potentatom przemysłowym, maharadżom, wschodnim księżniczkom i bogatym Amerykankom. Na liście klientów figurowali m.in.: przedstawiciele brytyjskiego dworu królewskiego, królowa Izabela Hiszpańska, księżna Maria Aleksandrowa, grecka księżniczka Olga, amerykański milioner Vanderbilt, Astor, poeta Oscar Wilde, finansiści Rockefeller i Rothschild, aktorki Sarah Bernhard, Greta Garbo, Rita Hayworth i Marlena Dietrich. Na cześć Avy Gardner powstała nawet specjalna kolekcja – biel zastosowanych w niej diamentów symbolizowała ponadczasowe piękno aktorki.

Do dzisiaj gwiazdy światowego kina cenią wyjątkowe precjoza marki Boucheron. Podczas uroczystych gal nosiły je m.in. Diane Kruger, Nicole Kidman, Kristin Scott Thomas, Laetitia Casta, Uma Thurman i Salma Hayek.

Koncern Kering, do którego marka należy od 2000 r., dba o to, aby większość z tradycyjnych technik, z których zawsze słynął Boucheron przetrwała jak najdłużej. Dlatego nadal zatrudnia najlepszych rzemieślników tworzących niepowtarzalne dzieła sztuki jubilerskiej.