Drogocenny czas, czyli zegarki biżuteryjne

Opublikowano: 2020-01-17 14:22:56
Kategorie: Aktualności

Drogocenny czas, czyli zegarki biżuteryjne

Feria barw i niezwykły blask zegarka wysadzanego kamieniami szlachetnymi to uczta dla wszystkich zmysłów. Zegarek biżuteryjny łączy w sobie estetykę i wygodę - jest oryginalną ozdobą, która dodatkowo wskazuje czas. Jednak patrząc na niektóre cacka nasuwa się pytanie: czy to biżuteria, czy może inwestycja? Jak twierdzą fachowcy, modele znamienitych marek, bogato wysadzane diamentami, szafirami i innymi kamieniami szlachetnymi mogą być i jednym, i drugim.

Połączenie zegarmistrzostwa z jubilerstwem

W XIX wieku były domeną arystokracji, w naszych czasach te najbardziej wyrafinowane, unikatowe wzory także zarezerwowane są dla niewielkiej grupy. Zamożni klienci poszukują oryginalnych, często niepowtarzalnych egzemplarzy, a zatem modele wykonane w bardzo krótkich seriach lub na specjalne zamówienie to luksus z najwyższej półki. Pojedyncze dzieła sztuki jubilerskiej łączą w sobie najlepsze cechy dwóch światów: zegarmistrzostwa i jubilerstwa, a ich ceny mogą sięgać nawet milionowych kwot. W tej dziedzinie dominują szwajcarskie manufaktury, których udział w światowym rynku szacowany jest nawet na 90%. I to właśnie Szwajcarzy uznawani są za mistrzów świata w zestawianiu sztuki zegarmistrzowskiej z jubilerską.

Chopard - kolekcja zegarków sportowych Alpine Eagle

Czasem pomysł pojawia się przypadkowo

Jak powstają takie zegarki? Nad ich wzornictwem pracuje cały sztab projektantów, ponieważ liczy się każdy, nawet najmniejszy detal, dzięki któremu dany model będzie niepowtarzalny. Projektanci tworzą całościowe koncepcje, ponieważ jeżeli produkt ma odnieść sukces należy uwzględnić każdy element: design, funkcjonalność zegarka, segment cenowy, a nawet opakowanie i reklamę. Ale czasomierz musi mieć przede wszystkim to coś, dzięki czemu staje się niepowtarzalny. Dlatego dla designera ważne są także wartości reprezentowane przez daną markę. Zdarza się jednak, że projekty powstają przypadkowo. Tak było w przypadku słynnej kolekcji Happy Sport firmy Chopard z ruchomymi diamentami. Pomysł powstał w 1976 roku, a projektanta zainspirował widok wodospadu. Spadająca woda przypominała mu diamenty, które pod wpływem światła uzyskują niezwykły blask. W pierwszej wersji prototyp miał pozostać jedynym egzemplarzem, jednak zainteresowanie nowym projektem było tak duże, że zegarek zaczął być produkowany seryjnie. Z czasem, ten ciekawy pomysł stał się symbolem firmy Chopard.

Chopard - kolekcja zegarków sportowych Alpine Eagle - zbliżenie na bransoletę

Chopard - kolekcja zegarków sportowych Alpine Eagle - zbliżenie na bransoletę

Gemmolodzy i jubilerzy

Atelier każdej szanującej się firmy zatrudnia najlepszych rzemieślników. Wykonanie zegarka biżuteryjnego to w końcu nie to samo co stworzenie kolii lub pierścionka. O harmonii albo dysonansie, idealnych proporcjach lub ich braku decydują czasem drobne niuanse, mieszczące się na powierzchni zajmującej nawet dziesiąte części milimetra. Za wybór i kupno kamieni odpowiedzialni są gemmolodzy. Oni też często wykonują pierwsze szkice przedstawiające sposób, w jaki mogą być ułożone kamienie na istniejącej już kopercie. Wbrew pozorom to poważne zadanie, ponieważ osadzone kamienie mają podkreślać kształt koperty, jednocześnie nie przesłaniając jej.

Projektowanie – wiele ważnych elementów

Pierwsze szkice powstają na papierze. Później designerzy rozrysowują je z podziałem na kolory, a następnie konsultują ze złotnikami i jubilerami dobór odpowiednich kamieni. Rozrysowane kolory, różne wielkości i kształty odpowiadają późniejszemu ułożeniu kamieni. Następnie kopertą zajmuje się złotnik, który wykonuje otwory. Stosowanie kleju przy osadzaniu kamieni uznawane jest w tym środowisku niemal za przestępstwo, dlatego osoby zajmujące się oprawianiem tworzą specjalne konstrukcje, dzięki którym kamienie utrzymują się później na miejscu. W przypadku zegarków to zadanie jest jeszcze trudniejsze. Należy uwzględnić bowiem kształt koperty, tarczę i funkcjonalność czasomierza.

Kamienie na tarczy i pierścieniu

W biżuterii otwory wykonywane są w taki sposób, aby kamień mógł pochłaniać światło także od spodu. Jednak w zegarkach takie rozwiązanie wiązałoby się z utratą wodoszczelności, dlatego do ich ozdabiania najczęściej stosuje się diamenty o szlifie brylantowym. Ten szlif gwarantuje, że błyszczą nawet wtedy, gdy światło pada tylko z góry. Kamienie dobierane są pod względem wielkości i barwy, ponieważ w gotowym zegarku muszą tworzyć jednolitą całość.
W spektakularnych zegarkach L’Heure du Diamant marki Chopard diamenty znajdują się na pierścieniu otaczającym tarczę zrobioną na przykład z wyjątkowego opalu mieniącego się różnymi kolorami. Z kolei w modelach z serii Happy Diamonds oraz Happy Sport, np. Happy Oval lub Happy Fish kamienie szlachetne pojawiają się na tarczy oraz pierścieniu.

Chopard - kolekcja zegarków sportowych Alpine Eagle - wskazówki wypełnione Super Lumi Novą

Chopard - kolekcja zegarków sportowych Alpine Eagle - wskazówki wypełnione Super Lumi Novą

Chopard Happy Sport

Cała kolekcja