Na co uważać posiadając zegarek mechaniczny?

Opublikowano: 2019-10-01 11:00:09
Kategorie: Aktualności

Na co uważać posiadając zegarek mechaniczny?

Sztuka przetrwania, czyli na co musi uważać właściciel mechanicznego zegarka, cz. 1 Kontakt z twardymi powierzchniami, uderzenia, wibracje, działanie wysokich lub niskich temperatur, pól magnetycznych czy też wilgoci – to tylko część zagrożeń, jakie codziennie czyhają na zegarki mechaniczne. A jest ich dużo więcej. Co każdy właściciel mechanicznego zegarka wiedzieć powinien? Oto kilka podstawowych i najważniejszych zasad, o których trzeba pamiętać. Codziennie, nie tylko od święta.

1. Najważniejsze – serwisowanie

Aby zegarek przez wiele lat precyzyjnie wskazywał czas, trzeba regularnie oddawać go na przeglądy techniczne. Napędzający go mechanizm, podobnie jak silnik samochodu, wymaga okresowej wymiany smarów. Producenci zalecają, aby przerwy między kolejnymi serwisami wynosiły 3 lata (maksymalnie 5 lat). I co niemniej ważne – właściciele zegarków sportowych o większej wodoszczelności, którzy regularnie kąpią się z zegarkiem lub nurkują, raz w roku powinni oddać swój czasomierz do serwisu, aby ten sprawdził uszczelki i szczelność koperty. Mechaniczne zegarki marki Montblanc, w tym TimeWalker Chronograph Automatic najlepiej serwisować co 3 lata.

Montblanc - zegarki automatyczne

2. Uszkodzenia mechaniczne

Przede wszystkim: należy trzymać zegarek z dala od twardych powierzchni! Kontakt z nimi może się źle skończyć dla koperty. Uwaga: obudowy wykonane z metali szlachetnych, na przykład złota są mniej odporne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne niż koperty wykonane ze stali. A zarysować kopertę można nawet podczas pracy przy komputerze. Jak to możliwe? A tak, że opierając nadgarstek o twardą krawędź biurka, systematycznie rysujemy zapięcie lub bransoletę.

3. Rysy na kopercie – co zrobić?

Jeżeli na kopercie lub bransolecie powstaną rysy, to można oddać zegarek do serwisu, a tam czasomierz zostanie dokładnie wypolerowany (dotyczy to zegarków ze stali).

4. Bardzo niebezpieczne uderzenia

Nawet sportowy zegarek nie jest dostatecznie zabezpieczony przed mocnymi uderzeniami i wibracjami, jak chociażby te, które powstają podczas gry w tenisa czy ekstremalnej jazdy rowerem górskim. Pod wpływem uderzenia może nastąpić rozszczelnienie zegarka, a w najgorszym przypadku uszkodzenie mechanizmu. Najgroźniejsze są uderzenia w koronkę lub przyciski służące do obsługi stopera. Wtedy mechanizm może wyglądać jak samochód po dachowaniu. W modelach 1858 Automatic Chronograph i Timewalker Chronograph marki Montblanc trzeba uważać nie tylko na koronkę, lecz także przyciski znajdujące się z boku koperty.

5. Kolejne zagrożenie: namagnesowanie

Pola magnetyczne są tak samo niebezpieczne jak uderzenia. Wystarczy położyć zegarek przy głośniku, na lodówce, ruchomej taśmie w hipermarkecie lub w pobliżu magnesowego zapięcia w teczce, aby rozregulować mechanizm. Wtedy powstają niedokładności w chodzie, a silne namagnesowanie może w najgorszym przypadku doprowadzić nawet do zatrzymania chodu. Aby zegarek zaczął znowu dobrze działać, trzema go rozmagnesować w specjalistycznym serwisie.

6. Wodoszczelność

W zegarkach oprócz statycznego ciśnienia znaczenie ma też to dynamiczne, które powstaje wskutek ruchów wykonywanych pod wodą. W zależności od zanurzenia, dynamiczne ciśnienie może być nawet wyższe niż statyczne. Dlatego wbrew temu, co mogłoby się wydawać, do nurkowania nadają się wyłącznie zegarki, które są wodoszczelne przynajmniej do 100 metrów, a za całkowicie bezpieczne uznawane jest nurkowanie z zegarkami o wodoszczelności powyżej 200 metrów.
Koperta modelu TimeWalker Automatic Date marki Montblanc jest wodoszczelna do 100 metrów.

Wodoszczelność – oznaczenia
1. waterproof – zegarek odporny tylko na bardzo małe zachlapanie
2. 30 m (3 ATM, 3 Bar) – zegarek odporny na zachlapanie
3. 50 m (5 ATM, 5 Bar) – zegarek odporny na zachlapanie (np. w czasie mycia rąk); przypadku zegarków niektórych renomowanych marek możliwe jest pływanie (ale bez skoków do wody)
4. 100 m (10 ATM, 10 Bar) – z takim zegarkiem można pływać i nurkować na małych głębokościach
5. 200 m (20 ATM, 20 Bar) i więcej – zegarki do profesjonalnego nurkowania