Skip to content
Heart

Jak dbać o zegarek?

Kupując zegarek pamiętać trzeba o jeden nadzwyczaj istotnej rzeczy - jest to przedmiot mechaniczny, złożony z setek czasem mikroskopijnych elementów, należy o niego dbać zgodnie z kilkoma kluczowymi zasadami. Nie ma znaczenia, czy wydacie kilka czy kilkaset tysięcy złotych, mechanika rządzi się swoimi prawami i nieodpowiednio traktowana w pewnym momencie odmówi posłuszeństwa. Z drugiej strony właśnie w mechanicznej duszy tkwi piękno czasomierza, warto więc poświęcić mu należyty kawałek uwagi, niespecjalnie skomplikowanej, a gwarantującej, że przedłużymy mu życie, daleko ponad nasze własne. Choć w gruncie rzeczy zegarek mechaniczny jest urządzeniem niemal bezobsługowym (poza jego oczywistymi funkcjami i ich korektą), zestaw kilku prostych zasad pozwoli uniknąć nadprogramowej wizyty u zegarmistrza, która w przypadku droższych czy bardziej skomplikowanych modeli może okazać się bolesnym doświadczeniem. Na co więc uważać i czego unikać?

Podstawowe parametry

Każdy zegarek ma przypisany sobie zestaw podstawowych cech, mówiących o jego przeznaczeniu i warunkach, w jakich może być używany. Jedną z najistotniejszych jest wodoszczelność koperty. Informuje ona o tym, do jakiej głębokości może być zanurzony zegarek (o ile w ogóle), by nie dostała się do niego woda uszkadzając tym samym mechanizm. Klasa wodoszczelności liczona w dziesiątkach metrów pozwala na zachlapanie np. podczas mycia rąk czy deszczu. Od poziomu 100m zaczynają się zegarki o zacięciu sportowym, pozwalające już na rekreacyjne pływanie czy nawet nurkowanie w basenie. Rasowe „nurki” – zegarki przeznaczone do nurkowania – dysponują wodoszczelnością 200m i więcej.

Ustawianie

Ustawiając czas i datę w zegarku wypada pamiętać, że nie powinno się tego robić między godziną 21 a 3. Z powodów konstrukcyjnych w tym przedziale czasu korygowanie daty może spowodować zablokowanie się mechanizmu, uszkodzenie przekładni oraz kół zębatych, a w efekcie nieuniknioną wizytę w serwisie. Niewskazane jest też przestawianie daty i czasu przy włączonym stoperze oraz przestawianie wskazówek (godzinowej i minutowej) przeciwnie do ruchu wskazówek zegara..

Higiena

Bez względu na klasę wodoszczelności naszego zegarka wypada zadbać o jego stan zewnętrzny. Codzienne zabrudzenia usunąć można łatwo w domowych warunkach, czystą wodą i delikatną szczoteczką. Większe usunie bez problemu serwis, stosując do tego ultradźwięki lub odpowiednie chemikalia. Nie należy ich używać na własną rękę, bo nieodpowiednio dobrane mogą trwale uszkodzić niektóre materiały stosowane w dzisiejszym zegarmistrzostwie. To samo tyczy się polerowania rys na stalowej kopercie. Można to zrobić w domu, ale ryzyko niewłaściwego wykonania pracy jest duże, a w rękach zegarmistrza koperta bezproblemowo powróci do stanu pierwotnego – o ile oczywiście mamy takie życzenie, bo w zegarkach rysy na metalu są jak blizny na ciele. Każda opowiada jakąś historię i pokazuje, że zegarek żyje zamiast zimować zamknięty w bankowym sejfie.

Serwis

Nieodzownym elementem cieszenia się mechanicznym zegarkiem są wizyty serwisowe. Umownie przyjęło się, że rutynowy przegląd powinno się przeprowadzać co 3 do 5 lat, zależnie od stopnia skomplikowania mechanizmu. Tyle z teorii, bo praktyka pokazuje, że dobrej klasy mechanizm popracuje nawet kilkanaście lat bez wizyty w serwisie. Czym więc się sugerować, poza zdrowym rozsądkiem? Obserwuj swój zegarek i jego pracę. Jeśli widzisz jakiekolwiek odchyłki od normy, nieprawidłowości w działaniu wskazań czy nadmierne odchylenia we wskazywaniu czasu – pora na odwiedzenie zegarmistrza. Pełny przegląd serwisowy powinien obejmować kompletny demontaż zegarka, czyszczenie i regulację mechanizmu, ewentualną wymianę uszkodzonych części, a na koniec test wodoszczelności oraz dokładności chodu.

W przypadku chęci skorzystania usług z naszego serwisu, zapraszamy do kontaktu*:

Zegarki Montblanc - serwis@nobleplace.pl

Zegarki z oferty Noble Place - warszawa@nobleplace.pl

Zegarek mechaniczny to teoretycznie delikatne urządzenie, które jednak wytrzyma trudy normalnego, codziennego użytkowania – o ile zadbamy o niego w odpowiedni sposób. Czasem o modelach sportowych jak np. Chopard Alpine Eagle czy TAG Heuer Aquaracer mówi się, że to „tool-watches”, czyli zegarki narzędzia. Oznacza to, że są to zegarki idealne do codziennego użytku.

*serwis obejmuje produkty zakupione w naszej sieci

Łukasz Doskocz