Jak dobrać szerokość stalówki
Wybierając pióro wieczne bardzo istotną rzeczą jest wybór szerokości stalówki. Decydując się na odpowiedni rozmiar trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów.
1. Jaki mamy styl pisma?
Jest to o tyle ważny aspekt ponieważ mając drobne pismo, zbyt szeroka stalówka może powodować, że napisany tekst będzie praktycznie nieczytelny. Zasada jest taka, czym mniejsze litery tym stalowka powinna być cieńsza. W drugą stronę już nie musimy tak się tego trzymać. W przypadku kiedy nasz styl pisma bazuje na większych literach grubsza stalówka może sprawić, że napisany tekst będzie pełniejszy. Jednak w przeciwieństwie do pierwszego przykładu tutaj grubość stalówki nie wpływa na czytelność tekstu aż tak bardzo.
2. Do czego chcemy używać pióra wiecznego?
Należy zadać sobie pytanie, czy pióro ma nam służyć do codziennego notowania, czy używa go będziemy sporadycznie, np. do podpisów.
W pierwszym przypadku znacznie lepiej sprawdzi się stalówka z okrągłą końcówką (grubość EF, F i M). Ten typ jest szczególnie wygodny przy częstym użytkowaniu. Dzięki okrągłemu zakończeniu mamy dużą swobodę pisania niezależnie od pozycji ręki, czy rodzaju papieru po którym piszemy. Natomiast jeśli pióro ma służyć nam okazjonalnie zdecydowanie polecam podejść do wyboru stalówki z większą dozą fantazji. Poza standardowymi stalówkami mamy też do wyboru dwie stalówki w wersji stub (B i BB) oraz trzy stalówki w wersji oblique (OM, OB i OBB). W przypadku pierwszych dwóch ich budowa powoduje, że w zależności jak poprowadzimy stalówkę (pionowo czy poziomo) osiągniemy inną grubość linii. Stalówki typu oblique charakteryzują się tym, że ich końcówka jest skośnie ścięta. Tekst napisany tego typu stalówką tworzy charakterystyczne przejścia z grubą w cienką linię.
Oba rodzaje stalówek, stub oraz oblique ze względu na swoją charakterystykę idealnie sprawdzają się do podpisywania (szczególnie jeśli mamy lub chcemy mieć ozdobny podpis). Dodatkowo dobrze sprawdzają się przy krótkich formach jak np. listy. Te konkretne stalówki, nawet jeśli mamy styl pisma pozostawiający wiele do życzenia, zdecydowanie mogą go “podkręcić”.