Skip to content
Heart

Jak dobrać szerokość stalówki?

Dobór odpowiedniej stalówki to klucz do komfortowego i przyjemnego pisania piórem wiecznym. Każdy piszący może mieć inne potrzeby i oczekiwania - jedni stawiają na cienkie, precyzyjne linie, a inni wolą bardziej zdecydowany i szeroki ślad.

Szerokość stalówki - podstawowe oznaczenia

W Europie szerokości stalówek klasyfikowane są przy pomocy oznaczeń literowych:

  • EF (Extra Fine) - bardzo cienka linia, idealna do drobnych notatek oraz rysunków technicznych
  • F (Fine) - cienka linia, nieco szersza od EF, odpowiednia dla osób ceniących sobie precyzję
  • M (Medium) - uniwersalna szerokość, zapewnia równowagę między wyrazistością a precyzją
  • B (Broad) - gruba linia, efektowna i wyraźna
  • BB (Double Broad) - bardzo gruba linia, często stosowana do podpisów i ozdobnych liter

Warto pamiętać, że grubość kreski może się różnić w zależności od producenta. Na przykład stalówka "F" jednej marki może być cieńsza, niż "F" innego producenta. Dlatego zaleca się przetestowanie stalówki przed zakupem lub zapoznanie się z opiniami innych użytkowników.

Styl pisma, a wybór stalówki

Styl pisma jest ważnym aspektem przy wyborze stalówki. Mając drobne pismo zbyt szeroka stalówka, może spowodować, że tekst będzie praktycznie nieczytelny. Zasada jest taka, że im mniejsze litery tym stalówka powinna być cieńsza.

W drugą stronę nie musimy już się tego trzymać. W przypadku kiedy nasz styl bazuje na większych literach grubsza stalówka może sprawić, że napisany tekst będzie pełniejszy. Jednak w przeciwieństwie do pierwszego przykładu tutaj grubość stalówki nie wpływa na czytelność tekstu tak bardzo.

Dlatego dla osób piszących małe litery najlepiej sprawi się stalówka cieńsza z oznaczeniami EF lub F. Dla osób preferujących większe litery warto wybrać większe stalówki - M, B lub BB.

Zastosowanie pióra a rodzaj stalówki

Wybierając odpowiednią stalówkę, należy sobie zadać pytanie "Do czego chcemy używać pióra wiecznego?". Czy będzie to codzienne notowanie czy może sporadyczne użycie, np. podczas składania podpisu.

W pierwszym przypadku sprawdzi się stalówka z okrągłą końcówką o grubości EF, F lub M. Dzięki okrągłemu zakończeniu zyskujemy dużą swobodę pisania niezależnie od pozycji ręki czy rodzaju papieru po którym piszemy.

Natomiast jeśli pióro ma służyć nam okazjonalnie, warto wybrać stalówkę z większą dozą fantazji. Poza standardowymi stalówkami (B i BB), możemy wybrać stalówki oblique (OM, OB i OBB).

Jakie są rodzaje stalówek?

Podczas wyboru stalówki poza szerokością, można się spotkać z rodzajem stalówki. Wyróżnia się trzy rodzaje stalówek, które podobnie jak szerokość stalówki dobiera się w zależności od zastosowania.

Okrągła stalówka tworzy jednolitą linię, niezależną od kąta nachylenia pióra. Jest to najczęściej spotykany typ stalówki, idealny dla zaawansowanych jak i początkujących użytkowników pióra.

Tępościenna (stub) pozwala uzyskać różne grubości linii, szczególnie przydatne w kaligrafii oraz zastosowaniach artystycznych.

Oblique to stalówka, która ma skośnie ciętą końcówkę. Idealna do kaligrafii oraz podpisów.

Dobór stalówki to kwestia indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto wziąć pod uwagę styl pisma, przeznaczenie pióra oraz jakość papieru, na którym będziemy pisać. Niezależnie od wyboru, pióro wieczne ma przede wszystkim zapewniać komfort i przyjemność pisania. Jeśli masz możliwość, przetestuj pióro przed zakupem lub skorzystaj z doświadczenia innych miłośników piór, aby znaleźć idealne dopasowanie.