Skip to content
Heart

Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem z Montblanc

W tym tygodniu mija 140 lat od momentu w którym Lewis Waterman opatentował pierwsze wieczne pióro na zapleczu sklepu z cygarami w Nowym Jorku przy Fulton Street.
Dzięki temu wiecznymi piórami pisali m.in. Arthur Conan Doyle, Graham Greene i Ernest Hemingway.
Do dziś używa go choćby Stephen King.

Krótka historia pióra

4 listopada 1922 roku brytyjski archeolog dokonał największego odkrycia w dziejach archeologii.

Howard Carter, bo tak nazywa się człowiek, który grubymi literami zapisał się na kartach historii, odkrył w Dolinie Królów grobowiec egipskiego faraona panującego w XIV wieku p.n.e. Tutanchamona.

Dzięki temu niezwykłemu odkryciu mogliśmy się dowiedzieć m.in. jak wyglądało pierwsze prymitywne pióro. Wówczas stało się jasne, że wynalazek ten zrodził się w umysłach ludzi już na wiele wieków wcześniej. Przedmiot znaleziony w grobowcu faraona składał się z trzcinowej rurki oraz miedzianej oprawki z atramentem.

W 1508 r. w pracach Leonarda da Vinci pojawiły się projekty przyrządów pisarskich z zapasem atramentu. W 1707 r. Nicolas Bion - nadworny inżynier Ludwika XIV wynalazł wieczne pióro pozwalające pisać nieprzerwanie przez dłuższy czas. W latach 1808/1809 powstają pierwsze zaawansowane pióra metalowe. Jednak nie stały się one popularne ze względu na swoją wysoką cenę.

Dopiero w 1822 r. zaczęto je produkować maszynowo za sprawą Samuela Harrisona, który ok. 1780 r. zbudował prototyp pióra. W 1884 r. L. E. Waterman opracował system "zasilania kanalikowego", który zapobiegał robieniu kleksów dzięki regulacji dopływu atramentu.

Lewis Waterman i Ideal Pen Company:

W marcu 1884 roku Lewis Waterman i jego najlepszy klient Asa Shipman tworzą spółkę pod nazwą Ideal Pen Company. Przenoszą się do biur Shipmana przy Murray Street 10. Produkują oni 200 piór rocznie. Pod koniec 1884 roku Waterman i Shipman rozwiązują spółkę, ale siedziba firmy pozostaje w tym samym miejscu.

Dopiero na początku 1885 roku Waterman przenosi się na Broadway 155, by pozyskać kapitał i spłacić długi tworzy on 11 listopada 1887 roku firmę o nazwie L.E. Waterman Pen Company..

Montblanc

Jedna z najbardziej znanych marek piór wiecznych na świecie, która dość trudno pracowała na zdobycie tak szerokiego uznania i wysokiej pozycji na rynku. Jej historia od początku nie była łatwa, a producentowi nie wróżono nawet kilku lat działalności.

Powstania marki Montblanc

„Legenda głosi, że nazwa powstała podczas gry w karty, kiedy jeden z krewnych właścicieli posłużył się barwnym porównaniem szczytu piśmienniczego kunsztu i precyzji piór Simplo z najbardziej majestatycznym i najwyższym szczytem Alp – Mont Blanc. Rok później imię to otrzymało również pióro, którego skuwkę ozdobiono białą plamką, zwiastunem wprowadzonej w 1913 r. ikony – białej gwiazdy”. ~ Tomasz Jakubas

Berliński projektant August Eberstein we współpracy z bankierem Alfredem Nehemias opracowujący wieczne pióra zakłada firmę Simplo Filler Pen Co. Chwilę później firmę przejmuje trzech mężczyzn — Wilhelma Dziambor, Christiana Lausen i Clausa Johannesa Vossa — którzy dali początek jednej z najbardziej luksusowych i ekskluzywnych marek na świecie.

W 1908 roku firma wyprodukowała pierwsze pióro wieczne noszące nazwę Montblanc, a w 1916 roku światłu dziennemu ukazało się logo firmy — biała gwiazda na czarnym tle. Nawiązuje do szczytu góry Montblanc z sześcioma ramionami pokrytym śniegiem.

1919 to rok, w którym otwarty został pierwszy luksusowy butik Montblanc, a dopiero w 1934 roku marka postanowiła oficjalnie zarejestrować firmę pod nazwą Montblanc Simplo GmbH.

Na przestrzeni lat marka wzbogaciła swoje portfolio produktowe o dobra luksusowe, w tym zegarki, perfumy, wyroby skórzane i biżuterię.

Meisterstück

Kiedy ktoś mówi o "piórze Montblanc", często ma na myśli jedno pióro: kultowy Meisterstück.

Montblanc zaczął używać nazwy Meisterstück w 1924 roku dla swoich najlepszych piór. Pięć lat później na upamiętniającej wysokość góry stalówce została wygrawerowana liczba “4810”, która od tamtego momentu stała się charakterystycznym i nierozłącznym elementem wszystkich stalówek Meisterstück.

Model Meisterstück 149 został wprowadzony w 1951 roku. W międzyczasie marka będąca przekonana o niezawodności instrumentów piśmienniczych z linii Meisterstück w 1935 roku nadała im dożywotnią gwarancję.

W ramach marketingu na ulice miast wyjechały samochody, które wiozły makiety piór wiecznych, a w powietrzu można było zobaczyć samoloty z nazwą marki Montblanc na kadłubie. Ikoniczny Meisterstück zasłynął w ponad 60 krajach i był używany do podpisywania najważniejszych dokumentów minionego wieku.

John F. Kennedy pożyczył Konradowi Adenauerowi Meisterstück 149 w czasie wizyty w Berlinie Zachodnim w 1963 roku.

W dniu dzisiejszym możemy podziwiać niezwykle precyzyjne dzieła tworzone z pasją przez markę Montblanc. Od kultowego Meisterstück 149 przez kolekcje limitowanych piór takich jak Homage to Robert Louis Stevenson czy Great Characters Muhammad Ali.