Skip to content
Heart

W jaki sposób pielęgnować biżuterię

W jaki sposób na co dzień czyścić, chronić i dbać o naszą biżuterię tak, aby służyła nie tylko nam, ale i kolejnym pokoleniom? W znacznej większości przypadków jest to zadziwiająco proste i wcale nie czasochłonne!

Na pielęgnację biżuterii składa się nie tylko to, jak traktujemy ją na co dzień, ale również sposób jej przechowywania oraz to jak o nią dbamy, by zachowała swój blask.

Kosmetyki i chemikalia

 

Mówi się, że biżuteria powinna być ostatnią rzeczą, jaką zakładamy przed wyjściem z domu, i pierwszą, którą zdejmujemy po powrocie. Dlaczego? Nie narażamy jej wtedy na szkodliwe czynniki takie jak balsamy, perfumy, spraye do włosów czy chemikalia używane do sprzątania. Substancje te mogą uszkodzić lub odbarwić powierzchnię metali i delikatnych kamieni szlachetnych.

Światło i wysoka temperatura

 

Niektóre kamienie takie jak ametyst, topaz czy kunzyt wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą blednąć. Należy zatem przechowywać je bezpiecznie w szkatułkach lub delikatnych woreczkach. Wysoka temperatura to kolejny wróg biżuterii. Perły wystawione na wysokie temperatury mogą pękać i odbarwiać się, tak jak opale, które mają w swoim składzie dużą zawartość wody. Nie trzymajmy tego typu biżuterii przy źródłach ciepła.

Uszkodzenia mechaniczne

 

Warto pamiętać, że złoto jest stosunkowo miękkim metalem, więc uszkodzenia mechaniczne mogą skutkować zarysowaniami, a nieraz i odkształceniem się pierścionków czy kolczyków! Biżuterię należy więc zdejmować przy uprawianiu sportów, przed snem lub przy pracach domowych.

 

Przechowywanie

Ważne, aby przechowywać biżuterię tak, aby wyroby nie ocierały się o siebie nawzajem - kamienie szlachetne cechują się różną twardością i te o wyższej twardości (jak diamenty czy rubiny) mogą rysować powierzchnię tych o niższej twardości (jak kwarc czy tanzanit)! Idealnie nadadzą się pudełka ze specjalnymi przegrodami, które oddzielają biżuterię. W podróży sprawdzą się szkatułki wyściełane materiałem bądź miękkie materiałowe woreczki.

Mycie biżuterii

 

Regularne mycie biżuterii pozwoli cieszyć się jej blaskiem na co dzień. Umyj ją ciepłą wodą i z delikatnym płynem do naczyń i wyczyść miękką ściereczką. Biżuterię z diamentami można czyścić miękką szczoteczką do zębów (uważaj tylko aby nie zgubić jej w zlewie!). Jubilerzy natomiast wykorzystują do czyszczenia myjki soniczne – są one bezpieczne dla wyrobów z diamentami, ale części kamieni takich jak perły, szmaragdy czy turkusy nie należy do niej wrzucać. Trzeba również zachować szczególną ostrożność w przypadku biżuterii vintage lub antycznej. Na co dzień warto przecierać biżuterię zaraz po jej zdjęciu delikatną szmatką, aby pięknie błyszczała (osiada na niej tłuszcz i brud z naszych dłoni i otoczenia).

Regularna inspekcja

 

Warto regularnie sprawdzać stan często noszonej biżuterii u profesjonalnego złotnika, który sprawdzi kondycję oprawy, zweryfikuje zapięcie, zbada czy kamienie się nie poluzowały, a przy okazji wypoleruje i wyczyści nasze skarby. Efekt zobaczymy natychmiast!

Należy pamiętać, że różne kamienie szlachetne mają różne właściwości, które determinują jak najlepiej je pielęgnować. Już przy zakupie biżuterii warto dowiedzieć się, jak o nią dbać, bądź skonsultować się z ekspertem, żeby cieszyła nasze oczy przez dziesięciolecia.

 

Paulina Sierakowska

Gemmolog, Ekspert Biżuterii