Skip to content
Heart

Wybór zegarka, czyli co każdy wiedzieć powinien

W czasach, kiedy królują produkty jednorazowego użytku, a godzinę odczytać można wszędzie (nawet z kuchenki mikrofalowej) powstają zegarki, za które trzeba zapłacić więcej niż za średniej wielkości apartament lub dobrze wyposażoną limuzynę. To jednak propozycja wyłącznie dla wybrańców. Natomiast dobry, klasyczny zegarek wcale nie musi być z najwyższej półki, ale powinien być mechaniczny.

Dlaczego mechaniczny?

1. Uznawany jest za bardziej prestiżowy, bo symbolizuje tradycyjne rzemiosło.
2. Sercem każdego zegarka jest mechanizm. A co kryje w sobie model kwarcowy? Baterię, która nie wzbudza żadnych emocji i po wyjęciu z koperty ląduje w kontenerze z elektrośmieciami.
3. Zegarki kwarcowe starzeją się tak szybko, jak komputery, a próbę czasu przetrwają tylko modele mechaniczne, bo odpowiednio użytkowane właściwie są wieczne.
4. Codzienne nakręcanie wcale nie musi być męczącym obowiązkiem, można potraktować je jako przyjemny rytuał. Zresztą producenci i o tym pomyśleli. Dla tych, którzy nie chcą lub nie pamiętają o nakręcaniu zegarka, stworzyli modele z automatycznym naciągiem, które czerpią energię z ruchów ręki (taki model noszony regularnie nie wymaga nakręcania).

Poza tym, niektóre zegarki mają wskaźnik rezerwy chodu informujący o tym, kiedy powinny być nakręcone. Na przykład model L.U.C Quattro marki Chopard ma 8-dniową rezerwę chodu i wskaźnik informujący o tym, kiedy rezerwa się kończy.

Co ukrywa się w kopercie i dlaczego tak drogo?

Ponad 80 procent marek korzysta z gotowych mechanizmów dostarczanych przez dwóch największych na świecie producentów mechanizmów, szwajcarskie firmy ETA i Sellita. Elitą wśród producentów są tzw. manufaktury, czyli firmy, które mogą wykonać każdy element mechanizmu we własnych warsztatach. Manufaktura nie oznacza jednak, że wszystko wykonywane jest ręcznie. Części mechanizmu wytwarzają specjalistyczne maszyny, ale już wykończenie, dekoracja poszczególnych elementów i montaż odbywają się ręcznie. Przykłady? Montblanc i Chopard, które produkują tego typu czasomierze. W modelu Star Legacy Nicolas Rieussec Chronograph marki Montblanc zastosowano mechanizm ze stoperem obsługiwanym za pomocą jednego przycisku, stworzony we własnej manufakturze.

Na cenę zegarka największy wpływ ma zastosowany w nim mechanizm. Nie bez znaczenia jest, czy producent zastosował seryjnie produkowany czy zainwestował w stworzenie własnego (patrz: manufaktura). Poza tym, im bardziej skomplikowany, czyli ma więcej funkcji dodatkowych, tym droższy.

Z czego to wynika?

W skrócie: z kosztów. Stworzenie mechanizmu od zera (od wykonania projektu do wyprodukowania gotowego) to koszt od kilku do kilkunastu milionów euro. Do tego dochodzi montaż: złożenie masowo produkowanego mechanizmu Valjoux 7750 (najbardziej popularny, montowany w większości zegarków ze stoperem), który składa się z 250 części zajmuje doświadczonemu zegarmistrzowi około czterech godzin. Dla porównania – produkcja i złożenie skomplikowanych mechanizmów to kilkuletni proces. Przykład? Gotowy mechanizm najbardziej skomplikowanego zegarka marki Chopard, czyli modelu L.U.C Full Strike składa się z ponad 500 części, ale prace nad nim trwały ponad 3 lata.

Wykończenie, czyli kilka słów o kopercie, pasku i bransolecie

Na początek koperta

Obecnie ponad 50 procent zegarków ma stalowe koperty. W modelach klasycznych nadal stosuje się złoto w różnych odcieniach lub platynę, ale coraz więcej producentów wprowadza też nowoczesne materiały, np. tytan, ceramikę czy brąz. Przykład: Chopard Classic Racing Grand Prix de Monaco o średnicy 45 mm z tytanową kopertą. 

Pasek czy bransoleta?

Skórzane paski są zazwyczaj stosowane do klasycznych modeli (wyjątkiem jest tzw. bransoleta milanaise, pleciona z metalowej siatki), a bransolety lub paski z kauczuku pojawiają się w wersjach sportowych. Najczęściej wykorzystywaną skórą jest cielęca, a w zegarkach z wyższej półki skóra krokodyla, aligatora lub płaszczki. W sportowym modelu Grand Prix de Monaco Historique Race Edition firma Chopard proponuje pasek ze skóry cielęcej Barenia utrzymany w motoryzacyjnym stylu vintage (z charakterystycznymi otworami). Z kolei inspirowany sportami motorowymi model TimeWalker Manufacture Chronograph marki Montblanc ma pasek z postarzanej skóry cielęcej (Sfumato).

Zegarki marki Chopard i Montblanc są dostępne w sklepie internetowym